2007. május 25., péntek

kövek

Igen, bár nem mondhatnám, hogy felemel. Inkább lehúz. De hát ez olyan "felhasználói" szöveg, nem "esztétikai" megközelítés. Mint az "egészséges" (értékes) és a "finom" a kajával kapcsolatban.

Nagy öröm: lett egy jó mindmapping szoftverem. Szeretem ezt játszani, segít a gondolkodásban és gyakorlati haszna is van: a szabad (nem-lineáris) anyaggyűjtés után könnyen lehet az adott téma logikáját létrehozni. Most azt játszom, hogy jó ingyenes online szolgáltatásokat gyűjtök, ha kész, ideteszem, remélem, szép színes lesz.

9 megjegyzés:

Gyöngyi írta...

"Mintha a kő az időtlenség képe volna..."-írja John Sallis a kőről szóló könyvében, amiben arról is beszél heideggeresen, hogy a kő "felfénylik", "áttetsző", és ez nekem tetszik, szeretem a köveket, gyűjtöm őket is, van belőlük néhány, de kép formában is szép számmal, mert szeretem a csöndjüket, nyugalmukat.
Mi az a program?

Andi írta...

Talán ez csak mostani lelkiállapot, de a kövek inkább mozdulatlanságot (érthetőbben: mozgásra való képtelenséget, rögzítettséget, lekötöttséget) sugallnak. Én szabad nyugalmat szeretnék. Képesnek lenni bármire, és szép nyugodtan megülni közben.

Elmetérképnek vagy gondolattérképnek is nevezik. Én először épp a Pethőné könyvében találkoztam vele, módszertani újdonságnak hittem, s csak utána derült ki a számomra, hogy jól hat a mindennapokban az én gondolkodásomra is.

Gyöngyi írta...

A legutóbbi Narancsban beszélgetnek a Pethőnével.Nekem semmit nem mond ez a "térkép", mit jelent?

Andi írta...

Semmi különös: igazából csak egy ábra, ami azt mutatja meg, hogy egy dolog (ötlet, szempont) hogyan kapcsolódik az egész további részeihez. Úgy kell elképzelni, mint egy körben elrendezett ágrajzot sok kis elágazással. De (furcsa módon) mégis jót tesz az elakadó gondolatoknak. Talán éppen azért, mert bármit felírhatsz, ami az eszedbe jut, nem kell eleve "okosnak" és "rendezettnek" lennie. Aztán majd kidobod, elrendezed. Ha érdekel, van több ingyenes online szolgáltatás is, ahol lehet gondolattérképeket készíteni. Itt az egyik: http://www.mindmeister.com/ Próbálj ki egyszer valami olyasmit, hogy "Mi bajom van?", és bontsd le a lehető legjobban. Olyanok is eszembe jutnak ilyenkor (gyorsan), amit sok naplóírás sem biztos, hogy felfedett volna.
Van ingyenes program is hozzá, és (végül... :) ) a papíralapú gondolattérképet se zárjuk ki.

Gyöngyi írta...

Megnéztem a gondolat térképet, találtam cikket, tanulmányt, érdekes, azt hiszem, időnként ösztönösen is csináltam.Ami még érdekes:azt olvastam, hogy a szociokulturálisan hátrányos helyzetű emberek között kimutathatóan több a jobb agyféltekés gondolkodású.Lehet, hogy ilyen prózai okok miatt hatok többnyire az úgynevezett hátrányos helyzetű, vagy legalább kissé deviáns gyerekekre?Sőt:magam is ezért (is) vagyok ilyen?!

Andi írta...

Hát azért te nem vagy az a tipikus szociokulturálisan hátrányos helyzetű!! Mamád mellett nem kulturális hátrányban nőttél fel, még ha a szocio- esetleg egy picit hibádzik is... A gyerekek meg azért is vonzód(hat)nak hozzád, mert figyelsz rájuk. Végre valaki. És mert úgy beszélsz velük, hogy az nem sérti a méltóságukat. És mert okosságokat mondasz nekik - érthetően.

Bár ami a féltekéket illeti, az tényleg érdekes. Szeretnék róla többet tudni. Nem tűznéd ide annak a cikknek a linkjét, amit olvastál, ha jó volt?

Gyöngyi írta...

Vázlatos, de érdekes:http://www.diszlexia.hu/Cikkek/mindmaptani.pdf
Köszi, remélem, tényleg.A "hátrányos" megélés kérdése is, abból nem volt hiány, de konkrét nehézségből sem.
Azért tényleg-újra- érdekel ez a tanárosdi Gödöllő óta.Most küzdök 4 gyerekért, hogy jövőre lehessen velük valamilyen formában külön is foglalkozni, mert az emelt szintre kb. 30 főnek kellene jelentkezni az önkormányzat szerint, ez persze lehetetlen nálunk.Viszont azzal a 4-gyel csodákat lehetne művelni, mint annó, pályám elején.

Gyöngyi írta...

Na, csak pontatlanul jelent meg a cím:http://www.diszlexia.hu/Cikkek/mindmaptani.pdf

. írta...
Ezt a megjegyzést eltávolította a szerző.