"Írásainkból úgy tűnik, mintha nagyon tudnánk valamit /de vajon, mi is lehetne az?/, és mintha fontosabbak lennének bárkinek is, mint önmagunknak, ezért hibáink nyugodtan helyükön maradhatnak, nem kellene folyton kertjeinket gyomlálgatni, s elválasztani jótól a rosszat, mert legtöbbször éppen a gyengeség tesz életképesebbé, a megnyerhető veszteség ígérete, ahogy egy utazás teheti csak szebbé a lelket, ébren tartva a reményt, hogy visszatérve, minden megváltozhat, mintha bármi is ettől függene, mintha ettől bármi függene, bizonytalanságunk remegne a szárítókötélen, ruházatunk, amit azért nem vethetünk le minden este, mert hiába tudjuk majdnem biztosan, a házak bejárata többnyire kijárat is egyben, a szobába szeretnénk jutni, a kályhától meg végre vissza, hosszú folyosókon és zárt ajtókon át, s közben /kilincs, kulcs és csengő nélkül/ csak ott áll az ember." (Jász Attila)
2008. március 31., hétfő
2008. március 30., vasárnap
A beszélgetés fonala és gubancai
Itt reagálok a Keane- idézetre, amit nálad olvastam ma. Elgondolkodtatott, mivel napi gondom, kínom, fájdalmam(....,stb)a beszélgetés lehetősége/lehetetlensége.
Sokszor vagyok úgy, hogy szeretném, ha valóban lehetne szabadon kommunikálni, beszélgetni. Megszólítani a másikat, mert az fontosnak és jónak ígérkezik. Mert hiba lenne nem megragadni a másikat, mivel- mint Moszkva is igazolja- eltűnnek az emberek. Mégis működik az önszabályozás, a módosítás, a felülírás, mert van veszteni való (amint a szövegben is van). Közben pedig a zsigereimmel is érzem, hogy ez butaság, mert igenis csak az igazán fontos beszélgetések érnek valamit. A mellébeszélés, hazudozás csak időpocsékolás.
Pár napja erre vonatkozott az a bejegyzésem is, amikor a "törés", "rombolás" és az "ölelés", "tartás" egyszerre jelenlévő vágya, kínja miatt nyűglődtem. Mégis: újra és újra agyatlanul kockáztatok, mert, ha fáj is, ez erős, igazi, szabad érzés.
Hétfő előtt
Ma van a szünet utolsó napja. Holnaptól újra kezdődnek a hétköznapi nyűglődések.
Ma Tóth Krisztina könyvét, a Beszélgetés fonalát olvasgatom.
Hagyma
Mi van a héjakon belül?
Mi van a végső héj alatt?
Tapétázott szobába jutsz,
ha lehántod a házfalat,
a szobában embert találsz,
ott fekszik textilekbe bújva,
ruhák alatt a sérülékeny
mag, mely csak önmagának burka,
feláll, kilép a lakhatatlan házból,
hogyha feljön a csöveken a sírás,
feláll, kilépne önmagából,
néz befelé, és látja: nincs más.
Ott a szoba, belül a reszkető, sérülékeny "mag", onnan "nézeget" a világba. Szeretné, ha kemény burka lenne, ha a "textilek" (text/szöveg?) védenék. De semmi nem védi, kiszolgáltatott.
( A következőt meg csak úgy, szeretem...)
( Halkuló futam
Sohasem láttam a tárgyaidat.
Reggeli inged a széken.
Sohasem láttam a bútoraid
körvonalát a sötétben.
Lépni se, dőlni se hozzád,
lépcső nélküli korlát.)
2008. március 29., szombat
A harmadik napon...
2008. március 28., péntek
Ma is...
Ma is a Simon máguson jár az eszem, fogom a lemezt, nézegetem. Még nem néztem újra, de a lehetőség, hogy akár..., már jó.
Erről eszembe jutott Krasznahorkai is, most a Rombolás és bánat az Ég alatt, a kínai útja kapcsán írt könyv. Ebben van szó egy emberről, aki sajátos módon cigarettázik, senkihez nem hasonlítható módon K. L. szerint:
2008. március 27., csütörtök
Simon
2008. március 26., szerda
Március 26.
2008. március 24., hétfő
Hajnal...
Rám nézett és hunyorgott.
- Jó volt- mondta.
- Micsoda?
- Tudod- magyarázta-, láttam végig a hidakat.
- A hidakat?
- Igen. A hidakat. A folyó pántját, végig. Összevissza a rengeteg háztetőt. Egy vonat ment a Ferencvárosi pályaudvar tájékán. Tehervonat, huszonnégy kocsival.
- Péter- szóltam rá bosszankodva.
Elsősorban is nem láthatott semmit, hiszen körül sem nézett odafönt a tetőn, hacsak a recehártyája nem készített valamilyen csodálatos pillanatfelvételt.
- Ne hazudozz- mondtam.- Inkább eredj vissza Aliszhoz. Megharagítod.
- Á!- legyintett.- Dehogyis. Nem fontos. Nem erről van szó. Azt kérdezed, hogy megérte-e? Hogy kerül ide Alisz? És nem hazudok én. Láttam tisztán az egész várost. Hidakat, vonatot, mindent.
(....)
- Alapjában semmitmondó kép. Piszkos falak, tetők cikkcakkja. Az Andrássy út túlsó ablaksora vakon csillog a napfényben. A Vár zöld teteje is fényes. A Múzeummal átellenben kinyitottak egy ablakot, s kócos nő ásít és nyújtózik. A redőnyök mögött alszanak. Valahol szól az ébresztőóra. Öreg utcaseprő kaszálgatja az úttest szegélyét. Szinte hallani a seprű sercegését. A harmadik emeleten iskolás fiú könyököl, kávésbögréjét markolássza. Felhajtott gallérral száll ki egy férfi a taxiból, pénzt kotor elő. Három uszályt is láttam, lefelé úsztak a Dunán. Takarítják a kávéházat. A Vilmos császár utat némelyik mellékutca ferdén keresztezi, a házak egymáshoz lapulnak, szürkék, porosak. A Sziget benyúlik a Margit híd alá.
- Ezt mind láttad?- kérdeztem.
- Le tudnám rajzolni a térképet, apróra.
- Hát akkor rajzold le.
(....)
- Igen-biztattam-, fesd le, amit láttál!
- Minek?- nézett rám csodálkozva.
- Mert szép.
- Szép? Eredj már, Bébé! Egy rakás füstös pala-, cserép- meg bádogdarab.- Vállat vont.- ha ez szép, akkor minden szép.
Bólintottam.
- Fesd le, ahogy láttad.
- De minek?-kérdezte.- Mi szükség van arra, hogy lefessem? Nekem elég, hogy láttam."
(Ottlik Géza: Hajnali háztetők)
Látni és (vagy) "lefesteni": megint az alkotás lehetőségei...Kint vagyok én is azon a párkányon, mint Halász Petár Ottliknál, alattam a mélység, látom is a hajnali várost, szép és ijesztő, kopott, szürke és ragyogó. De nem elég, hogy látom! A "mélységről" és a "városról" beszélni kell! "Lefesteni!"
Minden eddigi, az utóbbi időben írt (és le nem írt) bejegyzés ide tér vissza.
A hajnal: álom, ébrenlét, hajnali várakozások, hajnali sínek, tovafutó utak- miközben "én könyöklök és hallgatok"-, tőlem futnak el azok a sínek, engem ostromol a tűz és a víz, én kapkodok, én keresem a szavakat, képeket. Fáj az egész tehetetlenség, kiszolgáltatottság. Ha tudnám "lefesteni"! Ha tudnám mondani!
2008. március 23., vasárnap
Kép
Tűz/víz
2008. március 22., szombat
2008. március 21., péntek
?
Jó lenne belebújni a kényelmes, puha boldogságba,
belefészkelődni, onnan nézegetni a világba.
Sok is, kevés is az, ami van.
Több, mint amit még el lehet viselni,
és kevesebb, mint ami jó lenne.
Lerombolni, törni, szaggatni,
Ölelni, szorítani, tartani.
2008. március 20., csütörtök
Séta
Jó menni. Jó,ha fárasztó. Sokat menni: ki-,el-. Közben egyedül lenni a sok ember között. Észre sem vesznek. Ez jó. Egy fiú odajön, az Andrássy utat keresi, kedves arc-szívesen segítek. Megy tovább, én is. Bár fáj minden, mégis jó ez. Jó ez a fájdalom, ma ez is jó. Sétálni, menni, gyalogolni, reggelig, megállás nélkül.
2008. március 9., vasárnap
Lassúság
"A fák között menni, menni sokáig, jaj, sokáig.
Milyen hosszu fasor. Hol a vége, még nem látom.
Ha a tengerig vinne, a tengernek vizéig.
A tengerig mennék, leűlnék a tengerpartra
És nem csinálnék semmit, ott űlnék este-reggel,
Ott űlnék éjjel-nappal, ott űlnék, míg csak élek
És a tengerre néznék, olyan messzire néznék,
Hol már a végtelen víz elvakúl az egekkel,
S a tiszta semmiségnek üres álmán merengnék."
(Szép Ernő)